piątek, 7 lutego 2014

HISZPANIA NA MAPIE I W LICZBACH


Hiszpania, Królestwo Hiszpanii  (hiszp. España, Reino de España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim. Powierzchnia całkowita kraju to 504 645 km², całkowita liczba ludności wynosi 47 265 321, a gęstość zaludnienia to 94 osób/km².
Na zachodzie Hiszpania graniczy z Portugalią, na południu z należącym do Wielkiej Brytanii Gibraltarem, oraz przez Ceutę i Melillę z Marokiem. Na północy, przez Pireneje, kraj graniczy z Francją i Andorą. 





















W skład Hiszpanii wchodzą także:

- Baleary na Morzu Śródziemnym
W skład archipelagu wchodzi ok. 200 wysp i niezamieszkanych malutkich wysepek o łącznej powierzchni 5014 km². Najważniejsze wyspy to: Majorka (hiszp. Mallorca), Minorka (hiszp. Menorca), Ibiza, Formentera, Cabrera.



- Wyspy Kanaryjskie na Oceanie Atlantyckim

Archipelag składa się z siedmiu wysp głównych o powierzchni ogólnej 7293 km², do których należą: Teneryfa, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, El Hierro, La Palma i La Gomera oraz sześciu mniejszych: Alegranza, Graciosa, Montaña Clara, Lobos, Roque del Este i Roque del Oeste. Większość mniejszych wysp jest niezamieszkana, lub zamieszkana tylko okresowo.















- Tzw. terytoria suwerenne (hiszp.: plazas de soberanía)
W ich skład  wchodzą dwie hiszpańskie posiadłości w Afryce Północnej, Ceuta i Melilla oraz liczne niezamieszkane wyspy po śródziemnomorskiej stronie Cieśniny Gibraltarskiej, takie jak enklawy będące częściami prowincji Kadyks i Malaga: Chafaryny, Alborán czy Perejil. Do Hiszpanii, a dokładniej do Katalonii, należy także otoczone przez terytorium francuskie miasteczko Llívia. 
Najdalej wysuniętym na północ punktem kraju jest przylądek Estaca de Bares w Galicji, na południe – Punta Saltos na kanaryjskiej wyspie Hierro, na wschodzie – Punta Esperó na       Minorce.



Hiszpania liczy 41 mln. mieszkańców, ale dodatkowo każdego roku przyjmuje ponad 58 milionów turystów, co jest z pewnością liczbą niebagatelną. Największym miastem i zarazem stolicą jest Madryt. Od 1978 roku Hiszpania dzieli się na 17 niezależnych od siebie regionów, tzw. wspólnot autonomicznych (Comunidades Autónomas) oraz 2 miasta autonomiczne (Ciudades Autónomas): Ceuta i Melilla. Każdy z regionów złożony jest z województw (provincias), których jest w sumie 50, a te z kolei składają się z gmin (municipios), których w całej Hiszpanii jest 8119.















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz