poniedziałek, 17 lutego 2014

CORRIDA DE TOROS

Corrida de Toros (pol. Korrida byków) - to rytualna walka człowieka z bykiem, widowisko popularne w Hiszpanii, według niektórych zwyczaj sprowadzony na Półwysep Iberyjski przez Arabów; inne wersje mówią o Kartagińczykach lub Rzymianach. Kiedyś zwyczaj popularny wśród arystokracji, w walkach brali udział nawet królowie (np. Filip IV). Według źródeł pierwsza korrida odbyła się na cześć Alfonsa VIII w 1133 roku. Nazwa corrida pochodzi od hiszpańskiego słowa correr, czyli biegać. 


PRZEBIEG WALKI 

Obecnie walka składa się z kilku uświęconych tradycją etapów. Specjalnie hodowanego byka wpuszcza się na arenę (plaza de toros - pol. plac byków). 


Plaza de Toros de las Ventas, Madrid - Arena w Las Ventas, Madryt 



















Jak wygląda jednak sama walka i jakie rządzą nią zasady?  Otóż w walce uczestniczy byk (toro) i profesjonalny zapaśnik (torero). Zapaśnik posiada swoją drużynę (cuadrilla), składającą się z pięciu osób. Jest to dwóch jeźdźców   na  koniu  obłożonych   materacami zwanych  pikadorami  oraz  trzech  pieszych (zwanych banderilleros). Same byki przed walka są do niej w odpowiedni i niecodzienny sposób przygotowywane. Przede wszystkim zostają im spiłowane rogi, często też smaruje się bykom ślepia wazeliną po to, by zmniejszyć ich pole widzenia. Czasami – jeżeli byk znany jest ze swej agresji – podawane są mu leki uspokajające. W walce, tuż przed samym wypuszczeniem byka na arenę zwierzę przetrzymywane jest przez wiele godzin bez możliwości ruchu. Chwilę przed walką byka bije się i dodatkowo drażni. Sama walka trwa około 2 do 2,5 godziny. Składa się z kilku, również owianych tradycją etapów. 
Najpierw toreadorzy drażnią byka, prowokując go do ataków za pomocą żółto-różowych płacht (capote). 


Następnie picador (jeździec na koniu obłożonym materacami) wbija mu lancę w unerwiony garb tłuszczu na karku. 



Dalej piesi (banderilleros) starają się wbić mu w to samo miejsce krótkie włócznie (banderille). Właściwe trafienie powoduje, że byk na chwilę zwalnia, co pozwala ludziom bezpiecznie uskoczyć sprzed jego rogów. Banderille powinny pozostać wbite w garbie byka, a zdobiące je długie, kolorowe wstążki dodatkowo drażnią zwierzę. 




















Wszystkie te etapy mają na celu osłabienie mięśni karku byka, by ten trzymał głowę nisko, oraz miał nieco wolniejsze ruchy głową. Kiedy byk jest już zmęczony, występuje matador (zabijacz). Unika rogów, myląc byka ruchami małej mulety. Kiedy się upewni, że zmęczone zwierzę przestaje reagować, stara się je zabić trafiając szpadą w miejsce wielkości monety na karku byka. Taki cios przerywa rdzeń kręgowy. Kiedy ta sztuczka uda się za pierwszym razem, matador zyskuje brawa widowni i ma prawo odciąć sobie na pamiątkę ucho byka, czasem również ogon. Martwe zwierzę zostaje szybko zasłonięte płachtą i odciągnięte na bok przez osły lub muły.



























TOP 5 NAJLEPSZYCH MATADORÓW W HISTORII KORRIDY

1. José Tomás  - 509 punktów




2. Manolete - 329 punktów



3. Francisco Rivera Paquirri - 245 punktów




4. Enrique Ponce - 149 punktów




5. Morante de La Puebla - 121 punktów



Ranking zaczerpnięty ze źródła http://www.theranking.com/los-mejores-toreros-de-la-historia_r4032



SPÓR O KORRIDĘ 

Spór o korridę trwa od dziesięcioleci. Jej przeciwnicy twierdzą, że sprowadza się ona do torturowania zwierzęcia, które wykrwawia się ku uciesze tłumu. Natomiast zwolennicy, do których należy sam król Hiszpanii Juan Carlos, podkreślają, że corrida to wyjątkowa sztuka łącząca w spójną całość choreografię, kostium i muzykę. Matador jest przy tym niczym rzeźbiarz, który urabia nie glinę, lecz zwierzę. Fani na ringu dostrzegają nie tyle ból i cierpienie, ile piękno. Parlament Katalonii uchwalił zakaz korridy od 1 stycznia 2012 roku.

Ja osobiście jestem przeciwniczką torturowania i zabijania zwierząt na potrzeby tłumu. A jakie jest Twoje zdanie na temat korridy? 



Post opracowany na podstawie następujących źródeł:
http://www.enriqueromero.tv/blog/?p=36416
http://www.sanfermin.com/index.php/es/la-fiesta/corrida/que-es-una-corrida-de-toros
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Redondel-las_ventas.jpg
http://www.facet.v10.pl/galeria/corrida,hiszpania,06,galeria,2108,3,jpg.html
http://www.sanfermin.com/index.php/es/la-fiesta/corrida/que-es-una-corrida-de-toros
http://hiszpania.lovetotravel.pl/corrida
http://www.theranking.com/los-mejores-toreros-de-la-historia_r4032


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz