wtorek, 11 lutego 2014

PAELLA VALENCIANA - PAELLA WALENCJAŃSKA

Paella – to chyba najbardziej tradycyjna potrawa hiszpańska. Pochodzi z Walencji i występuje w licznych odmianach. Najpopularniejszą odmianą jest paella valenciana (pol. paella walencjańska) zawierająca owoce morza, warzywa oraz mięso królicze i drobiowe. Jako, że przepis na tradycyjną paellę walencjańską  ulegał różnym modyfikacjom, na przestrzeni czasu wyłoniły się jej różne warianty. Należą do nich między innymi paella marinera (pol. paella marynarska), która zawiera owoce morza – małże, kalmary i krewetki i/lub ryby oraz paella mixta (pol. paella mieszana), która zawiera mięso i/lub owoce morza. Nazwa potrawy pochodzi od łacińskiego słowa patella, oznaczającego metalowe naczynie, służące Rzymianom do składania darów bogom. Danie było początkowo spożywane przez robotników, którzy jadali gotowany ryż podczas przerwy w pracy.Paella oparta jest przede wszystkim na ryżu z dodatkiem szafranu, podsmażanym i gotowanym na metalowej patelni z dwoma uchwytami (tzw. paellera lub paella). 

Paellera - specjalne naczynie do przyrządzania paelli na wolnym ogniu

Pallera eléctrica - urządzenie na prąd do przyrządzania paelli w domu 



PRZEPIS NA PAELLĘ WALENCJAŃSKĄ

Składniki dla 6 osób:
- 600 g ryżu,
- 300 g mięsa z kurczaka,
- 200 g mięsa z królika,
- 130 g zielonej fasolki (może być mrożona),
- 130 g białej fasoli (może być z puszki),
- 1 puszka krojonych pomidorów,
- 1 łyżka słodkiej papryki,
- 1 łyżka barwnika spożywczego w kolorze żółtym lub opcjonalnie 1/3 łyżki szafranu,
- 1 ząbek czosnku,
- 20 ślimaków (mogą być mrożone),
- od 1 do 2 litrów rosołu drobiowego,
- sól, pieprz,
- oliwa z oliwy,
- woda.


Przygotowanie:

1. Oczyść dokładnie wszystkie warzywa oraz mięso. Pokrój mięso w mniej więcej równe kawałki. W naczyniu do przyrządzania paelli (opcjonalnie na dużej patelni) rozgrzej kilka kropli oliwy z oliwek.
2. Kiedy oliwa będzie już wystarczająco rozgrzana, wrzuć kawałki mięsa i podsmaż je na wolnym ogniu na piękny złoty kolor. Jako, że proces ten trochę trwa, w międzyczasie możesz pokroić warzywa (jeśli jest to konieczne) oraz obrać i pokroić czosnek i cieniutkie plasterki.
3. Kiedy już mięso się usmaży, dodaj warzywa i czosnek. Pamiętaj, że czosnek pokroiłeś/-aś bardzo cieńko, dlatego uważaj aby się nie przypalił. Podsmaż wszystko delikatnie, po czym dodaj trochę słodkiej papryki i pomidory z puszki (najlepiej zmiksowane) i dobrze wymieszaj, aby wszystkie składniki się połączyły.
4. Na 600 g ryżu potrzeba mniej więcej 2 litry rosołu* (lub 1 litr rosołu i 1 litr wody). Im lepszy rosół tym lepszy będzie smak paelli. Mieszankę warzyw i mięsa zalej rosołem (lub wodą z rosołem) i poczekaj aż się zagotuje.
5. Teraz możesz wsypać ryż (zwykły lub bombę). Ryż możesz zwyczajnie rozsypać po patelni lub rozsypać go w tradycyjny sposób, czyli tak aby tworzył formę krzyża. Sposób tradycyjny w formie krzyża pozwala nam dokładniej odmieżyć potrzebną ilość ryżu. Usypujemy krzyż w taki sposób, aby ryż lekko wystawał poza powierchnię wywaru. Jeżeli po odparowaniu w naszej paelli zostanie jeszcze trochę wywaru, należy wtedy nakryć patelnie szmatką lub folią aluminiową i odczekać około 5 min. Rozsypując ryż zwykłym sposobem należy pamiętać, aby rozsypać go równomiernie po całej patelni tak, aby w całości został przykryty przez rosół.


6. Aby paella nabrała charakterystycznego koloru należy dodać troszkę szafranu lub żółtego barwnika spożywczego tuż po dodaniu ryżu i wszystko razem delikatnie dokładnie wymieszać. Jeżeli jest to konieczne dodaj trochę soli, papryki lub innego składnika wedle uznania. Ale pamiętaj, że od tego momentu nie należy już mieszać paelli. Teraz trzeba cierpliwie czekać aż wszystko się zagotuje.
7. Teraz dodaj ślimaki, rozprowadź je równomiernie po całej patelni. Staraj się zrobić to w ten sposób, aby wywar pokrył je w całości.
8. Kiedy już z paelli odparuje cała woda, odstaw ją na kilka minut. W tym czasie możesz sparzyć cytrynę i pokroić ją w ćwiartki lub jeszcze mniejsze kawałki, a następnie udekorować nią wierch paelli.




SMACZNEGO!!!



*ilość rosołu czy wody zależy od rodzaju ryżu jaki używasz. Ryż "bomba"  absorbuje płyny bardziej niż inne ryże, dlatego też do jego gotowania będziesz potrzebować więcej wywaru.




Post przygotowany w oparciu o następujące źródła:
www.recetapaellavalenciana.com
www.tragaldabasprofesionales.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz